Vaše otázky

AKO SA UCHÁDZAŤ O PRÁCU

AKO MÔŽEM PODAŤ ŽIADOSŤ O ZAMESTNANIE?

Zoznam našich aktuálne otvorených pozícií si môžete prezrieť tu. Ak Vás niektorá ponuka zaujala, pošlite nám životopis priamo cez inzerát, alebo kontaktujte niektorého z našich náborových pracovníkov.

AKÉ DOKUMENTY MUSÍM K ŽIADOSTI O ZAMESTNANIE PRILOŽIŤ?

Vaša žiadosť musí obsahovať životopis, ideálne v anglickom jazyku. Niektoré pozície si môžu vyžadovať aj ďalšie špecifické školenia alebo certifikáty ako napríklad zváračský certifikát, osvedčenie odbornej spôsobilosti pre prácu vo výškach, hygienický preukaz, certifikát na obsluhovanie vysokozdvižného vozíka a podobne. To, aké dokumenty sú požadované pri danej pracovnej pozícií, nájdete vždy uvedené v špecifikácii pracovnej ponuky.

MÔŽEM SA UCHÁDZAŤ O PRÁCU AJ BEZ AKÝCHKOĽVEK SKÚSENOSTÍ?

Pre väčšinu našich pozícií je potrebné mať predchádzajúce pracovné skúsenosti. Výnimkou sú prípadné „juniorské“ pracovné pozície, ktoré si predchádzajúce pracovné skúsenosti nevyžadujú. Vážime si Vašu motiváciu a odhodlanie.

MÔŽEM SA UCHÁDZAŤ O ZAMESTNANIE AJ BEZ ZNALOSTI CUDZIEHO JAZYKA?

Väčšina našich pracovných ponúk si vyžaduje ovládanie anglického jazyka, a to minimálne na komunikatívnej úrovni. Na niektoré pozície je potrebná plynulá Ruština alebo Poľština. Konkrétne jazykové požiadavky sú vždy uvedené v popise pracovnej ponuky.

MÔŽEM SA ZAMESTNAŤ PROSTREDNÍCTVOM VAŠEJ AGENTÚRY AJ POKIAĽ NIE SOM OBČANOM EÚ?

Uchádzači zo štátov mimo EÚ musia v cieľovej krajine požiadať o pracovné povolenie alebo povolenie k pobytu. Tento proces trvá štyri až šesť mesiacov, pričom každá žiadosť o udelenie povolenia je príslušnými orgánmi posudzovaná individuálne. Práve z dôvodu dlhšieho a komplikovanejšieho postupu ako aj meniacich sa potrieb našich klientov Vám nemôžeme zaručiť, že v dobe získania povolenia bude pracovná ponuka ešte aktívna.

V niektorých prípadoch však spoločnosti zohľadnia čas potrebný na získanie povolení a prispôsobia mu aj presný dátum nástupu. Tieto informácie budú upresnené v pracovnej ponuke alebo u nášho náborového pracovníka.

PRIEBEH VÝBEROVÉHO PROCESU

AKO VYZERÁ VÝBEROVÝ PROCES?

Výberový proces začína v momente, keď nám zašlete Váš životopis. Po posúdení životopisu ako vyhovujúceho Vás bude kontaktovať náš náborový pracovník, aby získal lepšiu predstavu o Vašej situácii, potrebách a v neposlednom rade si s Vami naplánoval pracovný pohovor. Po absolvovaní pohovoru od nás dostanete spätnú väzbu a v závislosti od konkrétnej pozície Vás budeme informovať o ďalších krokoch.

PRÁVE SOM ABSOLVOVAL POHOVOR. KEDY DOSTANEM SPÄTNÚ VÄZBU?

Náš náborový pracovník Vás bude kontaktovať do 2 týždňov od pohovoru. O rozhodnutí či ste boli prijatí Vás informujeme, akonáhle nám ho oznámi spoločnosť ponúkajúca prácu.

ÚČTUJETE SI NEJAKÝ POPLATOK?

Nie, naše služby sú pre kandidátov bezplatné a neúčtujeme im žiadny poplatok.

PRESUN A SŤAHOVANIE DO INEJ KRAJINY

CHYSTÁM SA PRICESTOVAŤ DO JEDNEJ ZO SEVERSKÝCH KRAJÍN. BUDE MI NIEKTO PO PRÍCHODE POMÁHAŤ S FORMALITAMI?

Naši kolegovia z Barony žijúci v danej krajine Vám pomôžu usadiť sa, prevedú Vás nevyhnutnými papiermi či procesmi a pomôžu Vám s formalitami po Vašom príchode. Ponúkame bezplatnú asistenciu a poradenstvo pri veciach ako získanie osobného identifikačného čísla, registrácia Vášho pobytu, žiadosť o daňovú kartu či zabezpečenie pracovného a sociálneho poistenia.

AKÝ DRUH DOKUMENTOV MUSÍM MAŤ, ABY SOM MOHOL ZAČAŤ PRACOVAŤ V SEVERSKÝCH KRAJINÁCH?

Ak ste občanom členského štátu EÚ, na prácu v severských krajinách nepotrebujete žiadne povolenie k pobytu ani pracovné povolenie. V každom prípade však musíte absolvovať ešte niekoľko administratívnych úkonov:

  • Potrebujete získať osobný identifikačný kód a ohlásiť svoje miesto pobytu. Oba úkony vybavíte na úrade „Digital and Population Data Services Agency“.
  • Musíte požiadať o daňovú kartu na daňovom úrade.
  • Ak je Váš pobyt v krajine plánovaný na dlhšie ako 3 mesiace, musíte sa zaregistrovať na imigračnom úrade.

POSKYTUJETE UBYTOVANIE?

Áno, v prípade potreby zabezpečujeme aj ubytovanie. Ponúkame kompletne zariadenú izbu alebo apartmán, pričom cena zahŕňa všetky energie okrem internetu. Náš náborový pracovník Vás bude rád informovať o presnejších špecifikáciách ubytovania, ktoré Vám vieme zabezpečiť pri Vami vybranej pracovnej ponuke.

BUDÚ MI PREPLATENÉ CESTOVNÉ NÁKLADY?

V dôsledku výdavkov súvisiacich s dochádzaním za prácou môžete požiadať o zníženie daňovej sadzby. Na takýto úkon máte právo, ak cestovné náklady znižujú Váš ročný príjem. Upozorňujeme však, že navrátená finančná čiastka sa nerovná celej sume cestovných nákladov a nie je automaticky pripisovaná na Váš účet. Viac informácií nájdete tu.

AKÝ BUDE MÔJ ČISTÝ PLAT PO ODPOČÍTANÍ DANE?

Fínsko má progresívny daňový systém, čo znamená, že sadzba dane závisí najmä od Vášho ročného príjmu. Inými slovami, čím viac zarobíte, tým je daňové zaťaženie vyššie a naopak. Percento zrážkovej dane sa počíta osobitne pre každú osobu pracujúcu vo Fínsku. Z hrubej mzdy sú navyše každému zamestnancovi vo Fínsku zrazené povinné sociálne odvody vo výške približne 9 % (poistenie v nezamestnanosti, dôchodkové a sociálne poistenie ako aj príspevky na zdravotnú starostlivosť).

Ak chcete získať odhad svojej daňovej sadzby a čistej mzdy, prosím, kontaktujte niektorého z našich náborových pracovníkov.